Fotograf Ślubny w akcji, dzień ślubu z naszej perspektywy

Co warto wziąć pod uwagę w dniu ślubu

Jako fotograf ślubny często słyszę pytanie, jak wygląda praca fotografa na ślubie? Opowiadaliśmy to już dziesiątki razy i chętnie opowiemy po raz kolejny. Mimo wszystko uznaliśmy, że dobrze było by udostępnić to w formie pisemnej, najlepiej jako jeden z naszych poradników ślubnych. Oczywiście wpis nie jest instrukcją obsługi ślubu, jesteśmy dalecy od pracy według schematów i liczymy na Waszą spontaniczność w dniu ślubu. Cały ten tekst traktowałbym bardziej jako sugestie, które warto wziąć pod uwagę. 

Przygotowania ślubne

Wybór wnętrza

Jednym z najważniejszych jest wybór wnętrza w którym będziemy fotografować Wasze przygotowania. Nie trzeba być zawodowym fotografem żeby wiedzieć, że najlepsze do zdjęć jest naturalne światło i dość duże pomieszczenie. Interesującą opcją jest też wykorzystanie tarasu, balkonu lub ogrodu, oczywiście jeżeli mamy dostęp do takiego miejsca. Dzięki temu fotografie nabiorą nietuzinkowego charakteru.

fotograf ślubny Wrocław Fotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocławprzygotowania ślubnefotografia ślubna Wrocławfotografia ślubna Wrocław

Dekoracje i detale

Przed makijażem poproszę Was o przygotowanie detali, butów, biżuterii, bukietu etc. W wolnej chwili zatroszczymy się o to aby zostały sfotografowane w jak ciekawy sposób. Jeżeli zależy Wam na najlepszym ujęciu sukni ślubnej proszę o przygotowanie wcześniej odpowiedniego wieszaka lub manekina. Zdjęcia sukni ślubnej na drzwiach czy karniszu nie są najlepszy pomysłem.

fotograf ślubnyfotografia ślubna detalefotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny

Fryzura i Makijaż

Jeżeli istnieje możliwość aby fryzjer i wizażystka dojechali na miejsce przygotowań ślubnych, sugerujemy podjąć właśnie taką decyzję. Jestem pewien, że będziecie wtedy bardziej rozluźnieni i zaoszczędzicie wtedy sporo czasu przejazdach z miejsca na miejsce. My będziemy mogli wykorzystać dodatkowy czas na kilka uzupełniających ujęć.

fotograf ślubnyfotograf ślubnyfotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocław

Ubieranie

W dużym skrócie Pani fotografuje Pana Młodego, Pan fotografuje Pannę Młodą. Jako że najczęściej pracujemy we dwójkę możemy pozwolić sobie na to żeby fotograf był w dwóch miejscach jednocześnie. Nie ingerujemy w to czy będzie towarzyszyć Wam świadek, jedno z rodziców czy może inne najbliższe osoby. W tym momencie stawiamy na komfort i swobodę Pary Młodej, najważniejsza jest wasza interpretacja tej chwili, może być na luzie, może być na poważnie.

fotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocław_01 fotograf ślubny Wrocław_02fotograf ślubny Wrocław

Ceremonia Ślubna

Niezależenie od tego czy jest to ślub kościelny, czy będziecie składać przysięgę w urzędzie, fotograf ślubny nie ma możliwości ingerować w przebieg ceremonii. Staramy się być jak najmniej widoczni, nie przeszkadzać Wam, gościom, księdzu czy urzędnikowi. Jest jednak kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

fotograf ślubny Wrocław_23fotografia ślubna Wrocław
Po pierwsze, dobrze poprosić gości aby powstrzymali się od wychodzenia z ławek i fotografowania podczas ślubu, takie działania utrudniają nam prace i potrafią zniszczyć ważne ujęcia, dodatkowo zachęcamy wszystkich gości aby przeżywali ten dzień razem z Wami, a nie w social media. Już niebawem na naszym blogu pojawi się wpis o wedding unplugged. Jeżeli ślub odbywa się w kościele i do ołtarza prowadzi Was ksiądz, wstrzymajcie się chwilę gdy ruszy. W ten sposób unikniemy sytuacji w której jesteście zasłonięci w drodze do ołtarza, dla mnie jaki dla gości. Drugi fotograf (jeżeli jest) robi wtedy zdjęcia z perspektywy wejścia kościoła, innymi słowy fotografuje wasze plecy ale twarze zwróconych do Was gości, bardzo lubimy to ujęcie. Podczas ceremonii ślubnej siedzicie w jednym miejscu, oczywiście poza przysięgą, by urozmaicić reportaż dobrze jest aby para młoda okazywała sobie trochę czułości, spojrzenia, uśmiechy, trzymanie się za ręce na pewno pomogą.

fotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocław 020

W momencie samej przysięgi, pamiętajcie o tym żeby patrzeć tylko na siebie, nie składacie przysięgi księdzu ani urzędnikowi. Samo założenie obrączek powinno być dla Was przyjemnością, cieszcie się tym momentem, im dłużej pozwólcie mu trwać, tym lepiej. Doskonałym zakończeniem przysięgi będzie pocałunek nowożeńców, nie krępujcie się nawet jeżeli ksiądz czy urzędnik Wam tego nie powie. To piękny moment i warto mieć go na zdjęciach.

fotograf ślubny Wrocław

W odpowiednim momencie po przysiędze, podejdę do Was żeby z bliska sfotografować dłonie i obrączki. Zajmie mi to dosłownie chwileczkę, potem skupcie się na sobie i przeżywaniu ślubu a my zajmiemy się zdjęciami. 

fotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocławfotograf ślubny Wrocławfotograf śłubny Wrocławceremonia śłubna Wrocław

Zdjęcie grupowe, zimne ognie, krótka sesja w dniu ślubu. 

Naturalnie wykonamy każde z powyższych, dobrze jest jednak zastanowić się co dla Was ma największe znaczenie i czy są ku temu warunki. Kilka dni przed ślubem kontaktujemy się z parą młodą aby ustalić takie szczegóły, pamiętajcie jednak że ogranicza nas czas, światło i miejsce. Czasem mimo naszych najlepszych intencji okoliczności nie są sprzyjające a końcowy efekt niezadowalający, a zleży nam żeby zawsze był jak najlepszy. Liczymy że zdacie się na intuicje i doświadczenie fotografa ślubnego.

fotografia ślubna_grupowesesja w dniu ślubu Wrocławfotograf ślubny Wrocław sesja w dniu ślubusesja w dniu ślubu

Wesele

Poza fotografowaniem stałych elementów wesela takich jak, przywitanie, pierwszy taniec, krojenie tortu weselnego, zawsze staram się (lub staramy) być w centrum wydarzeń. Oczywiście poza tym cały czas jesteśmy do Waszej dyspozycji, jeżeli macie ochotę na pozowane zdjęcie z kimś z rodziny, dajcie znać. To samo dotyczy waszych gości, wszystkie zdjęcia będą dostępne w waszej galerii online.

fotograf ślubny Wrocław weselefotograf ślubny Wrocław weselefotograf ślubny Wrocław weselefotograf ślubny Wrocław wesele fotograf ślubny Wrocław wesele fotograf ślubny weselefotograf ślubny wesele

Wydaje mi się, że poruszyłem najważniejsze kwestie i dzięki temu macie trochę większą świadomość tego jak wygląda praca, albo raczej współpraca z fotografem w dniu ślubu. Na koniec przypomnę tylko, że nie jest to “instrukcja obsługi” tylko luźne sugestie które, mam nadzieję ułatwią Wam planowanie tego wyjątkowego dnia. 

Fotograf Ślubny Głogów | Sensual Studio

następne

Jak przygotować się do sesji ślubnej?